Dotknout se Indie X – maturita z cestování po Bombaji

Ráno jsme se probudili do našeho posledního dne v Indii. Čekala nás Bombaj. Tedy to nejhorší z Indie, co jsme okusili hned na začátek – a měli si užít i na konec. Vlak projížděl pomalu slumy, které smáčel déšť. Že by nás monzuny přece jenom dostihly, když si nás i v Manali nakonec našlo slunce? 

Vystupovali jsme na zastávce Kalyan, ležící na okraji Bombaje. Náš vlak totiž

Read more…

Dotknout se Indie IX – z hor do horkých nížin

Při nastupování do autobusu jsme vzbudili velký zájem a téměř jásot našich spolucestujících. 
Naše místa byla úplně vzadu – a jak si Rosťa několikrát postěžoval, zcela nejhorší. Náš bus byl tzv. semi sleeper – sedačky byly veliké, poměrně měkké, a všechny, kromě našich, měly podložku pod nohy. Ale aspoň deku jsme dostali všichni. A taky klimatizace fungovala. Což jsme ocenili o kus jižněji

Read more…

Dotknout se Indie VIII – botanické zajímavosti Manali

Do Manali jsme dojeli už skoro za tmy – a taky za lehkého deště. Dostali jsme se do monzunové oblasti – asi už opravdu. 
Na autobus se okamžitě vrhli natěšení taxikáři a naháněči hotelů, kteří nás málem nenechali ani vystoupit.

Ale my se nedali – od Češek z Lehu jsme měli tip na guesthouse: The Orchard guesthouse. A když si za tím Rosťa stál, nakonec se odněkud z davu vynořil

Read more…

Dotknout se Indie VII – Leh-Manali Highway

 

Nasedli jsme a těšili se, že si těch pár hodin do svítání ještě zdřímneme. Ale to už se autobus rozjel po rozbité asflatce vpřed. Ve vteřině jsem byla zcela vzhůru – rychlost, kterou se hnal do tmy a do zatáček, byla šílená.

Naštěstí po nějakém čase dojel k serpentinám stoupajícím do sedla Tanglang La. Motor se začal trochu zakuckávat a srázy po tmě nebylo ještě vidět.

Read more…

Dotknout se Indie VI – cestou necestou zpět do Karu

Ráno nás opět přivítalo slunce. 

V poklidu jsme posnídali, sbalili věci a vyrazili údolím směrem do sedla. Tentokrát jsme nepotkávali téměř nikoho, pouze místního pána, co právě vyhnal jaky…

…a jedny koně, kteří následovali turisty, co jsme je viděli vycházet ráno asi tak hodinu před námi. Himálaje tak patřily jenom nám. 

 

 

Dotknout se Indie V – Gongmaru La

Ráno jsme se pokusili vstát brzo. Stan jsme nechali stát a v něm zůstala i většina věcí, takže jsme mohli vyrazit na lehko. Plán dne byl jasný – vyjít do sedla Gongmaru La, ve výšce necelých 5 300 m n. m., najít kešku (protože zatím bylo skóre na Indii stále nula), vyfotit se a běžet zpět, sbalit věci a stan a podle času jít ještě případně dál. 
Cesta nahoru byla lemována krásnými pohledy,

Read more…

Dotknout se Indie IV – vzhůru do hor

Ráno jsme si ještě naposled dali čaj v našem Julay guesthousu, rozloučili se s milou paní domácí a vyrazili (lehce se zpožděním) na autobusák.

Naštěstí se ukázalo, že jsme věřili správně – a autobus skutečně jel. Stačilo jenom hodit batohy na střechu a zaujmout poslední volná místa. 

To, co nastalo po rozjezdu, bylo neuvěřitelné. Velká část cestujících

Read more…

Dotknout se Indie III – mezi vysokými sedly, na břehu Indu

Přistání v Lehu bylo tvrdší, než normálně přistání bývají. Není se čemu divit, když do údolí Indu, mezi pěti a šestitisícové vrcholky, dosedá boeing. Já jsem spala, takže se mnou trhl až náraz na zem. Ti, co byli vzhůru, trnuli při krouživých manévrech blízko skalních stěn a následném rychlém klesání k přistávací dráze.

Čekali jsme na autobusek, který nás měl odvést těch pár desítek metrů

Read more…

Dotknout se Indie II – vlakem do Dillí

Zorientovat se ve vagónech a místenkách není v indických vlacích vůbec problém. Každý vagón má své písmeno a číslo a postavení vagónu si člověk může najít už předem na nástupišti.
Dálkové vlaky mají různé třídy – my chtěli jet třídou second sleeper, ovšem zvolili jsme vlak, který trasu do Dillí (1400 km vzdušnou čarou) zvládl pod dvacet hodin, tudíž v něm vozy s lehátky nebyly řazeny. Co na tom,

Read more…

Dotknout se Indie I – letíme do Bombaje!

Každá cesta začíná rozhodnutím vyjet na ni. Některá rozhodnutí se skládají dlouho: od prvotního snu, vzdálených představ, přes první skutečné kroky, až po pečlivě nachystaný plán připravený na proměnu v realitu.
Jiná rozhodnutí jsou naopak rychlá, uplácaná v pár minutách z náhle vzniklé příležitosti.
Cesta do Indie patřila k těm velmi rychlým.
Na úvod si pusťte video pro navození atmosféry

Read more…